Bora Ercan

İzmir doğumlu. ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun. ODTÜ’de ve Manchester Üniversitesi’nde yaptığı Batı Felsefesi çalışmalarını Hindistan yollarında yaşantılayarak edindiği Doğu Felsefesi’yle harmanlama çabasında oldu.

1980 sonlarında ve 1990 başlarında çeşitli dergilerde edebiyat ağırlıklı yazıları yayımlandı. Apus Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini yaptı. 1992’den sonra yazmaya ara verdi. Akla gelebilecek her işte çalıştı, uzun geziler yaptı ve okudu.
1999’da Türkçeden uzakta olmak onu yazıya yönlendirdi yeniden. 2000’li yıllarda birçok gazete ve yayın organında çeviri, eleştiri, şöyleşi, gezi yazısı ve makaleleri yayımlandı. 2004 Şubatı’ndan bu yana Ali Pekşen ile birlikte www.izinsizgosteri.net adlı elektronik dergiyi düzenli olarak yayımlıyor.

Yoga ile 1980 sonlarında Ankara’da tanıştı. İlk uygulamaları meditasyon ağırlıklı oldu. Zaman içinde daha da derinleşerek İngiltere, Nepal, Hindistan ve Tayland’da farklı yoga ekollerinin eğitimlerini aldı. Eğitmenlik belgesi, Bihar Yoga Okulu’na bağlı olan Yogvidyadham’dandır (www.yogapoint.com). Bunun yanı sıra Thai Yoga Masajı (www.watpo.com), Reiki (www.bangkoknaturalhealing.com) ve Yogik Felsefe (http://faculty.washington.edu/swittet/Satyananda/) eğitimleri de aldı. Dünyanın değişik ülkelerinde yoga eğitimlerine katılmaya devam ediyor. En son Fransa’da Sivananda aşramında bir inviza yaptı ve Paris’te Bikram Yoga’da derslere devam etti.

2003 Yılından bu yana profesyonel olarak yoga eğitmenliğini sürdürmektedir. ODTÜ İstanbul Mezunlar Derneği’nin düzenli yoga eğitmenidir. Bunun yanısıra Frito Lays, Bayer Türk İlaç Sanayi, Koleksiyon Mobilya, Mimar Sinan Üniversitesi, Tübitak Mam, Tadım Kuruyemişleri, Suryaturkey gibi kurumlarda da yoga eğitmenliği yapmıştır.

Herkes için yoga sloganıyla Hariom Yoga Merkezi başta olmak üzere çeşitli kurumlarda çalışmalarını sürdürmektedir.

Çeviri Kitapları:
Bilgelik Okyanusu, Dalai Lama, Okyanus Yayınları, İstanbul, 2000
Kızılderili Bilgeliği, Timothy Freke, Meta Yayınları,İstanbul, 2001
Harem, Anonim, Çiviyazıları Yayınevi, İstanbul, 2002
Etnomatematik, Marcia Ascher, Okyanus Yayınları, İstanbul, 2005
Maudie, S.John Thomas, Çiviyazıları Yayınevi, İstanbul, 2006
Zen Meditasyonu, Hugo M. Enomiya, (Yayıma hazır)
Yerli öykü ve şarkıları (Yayıma hazır)

Katkıda Bulunduğu Kitaplar:
Hindistan Gezi Rehberi, Zafer Bozkaya (1.basım)
Budala Kitabı, Baki Ayhan T., İstanbul, 2004
Hürriyet Gösteri (Haziran, 2004), Kıbrıs’ta Barışın Öncüsü Şairler, Kıbrıs Edebiyatı Dosyası (Gür Genç ile ortak çalışma)

Kendi Yazdığı Kitaplar ve DVD’ler:
Muson Şarkıları-Bir Yoga Yolculuğu. Paloma Yayınları, Nisan 2007
Odysseus Adaları- Bir Akdeniz Yolculuğu. Paloma Yayınları, Nisan 2008
Göğe Yakın Topraklar: Bir Tibet Yolculuğu, Paloma, 2013

Suryadan Patanjali’ye YOGA 1.Kitap, Paloma, 2015
Hatha Yoga I ve Hatha Yoga II adlı yoga eğitim DVD’leri

YARDIMCI UZMANLAR

Serhan Bulut

Fizyoterapist ve Yoga Eğitmeni. Eğitimine Türkiye’ de ilk kez açılan Bahçeşehir Üniversitesi Kayropraktik (Omurga sağlığı ve tedavisi) Yüksek Lisans eğtimime devam etmekte. Profesyonel olarak fizyoterapistliğin yanında yoga anatomisi dersleri vermektedir. Temel eğitimi Ankara Yogaşala’dan.

Fatma Nur Kayral

Hemşirelik eğitimi ve 12 yıllık deneyiminin ardından yaşamını homeopatlık, masaj terapistliği ve yoga eğitmenliğiyle devam ettirmekte. Çalışmalarını İzmir Alsancak’ta kurulu olan Aphrodite Yoga’da sürdürmektedir. Eğitmenlik eğitimlerinden yoga anatomisi derleri vermektedir. Temel Eğitimi Ege Yoga Derneği ile Hariom Yoga’nın ortak eğitmenlik programından.