JNANA YOGA (BİLGELİK YOGASI)

Bu çalışmaya profesyonel olarak yoga ile uğraşanların yanında sadece felsefi olarak kendini geliştirmek isteyenler de katılabilir.

Yoga bir ağaçsa bu ağacın en derin kökü Jnana Yoga’dır. Jnana Yoga bilginin, bilgeliğin arındırıcılığı üzerine kuruludur. İçinde çok yoğun felsefi kavramları, tartışmaları, epistemolojiyi, ontolojiyi, etiği barındırır. Bu nedenle, hangi yoga tarzı olursa olsun Jnana Yoga olmadan var olamaz. Patanjali sutralarıyla bugünkü yoganın ilk adımını atarken yaptığı başlı başına Jnana Yoga’dır, Svatmarama’nın Pradika’sı da bundan bağımsız olarak ele alınamaz. Kaldı ki, Herakleitos, Pythagoras ve Platon da birer Jnanidir (Jnana Yogi). Her türlü düşünsel edimimiz bir tür Jnana Yoga olarak ele alınabilir.

Bu nedenle Eski Yunan Felsefesi de çalışma alanımıza girmektedir. Kendini bil diyen Sokrates ve onun öğrencileri üzerine okumalar ve gartışmalar yapılacaktır.

Ayrıca çalışmamız eski yogik ve tantrik metinlerin ışığında günümüzdeki felsefeyi, yogayı, insanı, toplumu anlamaya ve çözümlemeye yöneliktir.

Programda zaman zaman 3. ya da 14.yüzyıl metinlerinde verilen asana, pranayama ve meditasyon teknikleri uygulanacaktır fakat program esas olarak okumaya, yazmaya, yazılı ve sözlü olarak tartışmaya yönelik bir programdır.

22-23 Nisan, 27-28 Mayıs ve 10-11 Haziran’da İstanbul’da, gerçekleşecek olan 6 oturum programın yarısını oluşturur, diğer yarısınıysa kapalı devre internet sitesi üzerinden interaktif olarak izlenecek olan sistem oluşturur.

Ankara’dan katılımlar için 22-23 Nisan İstanbul buluşmasından sonra 17-18 Haziran 1-2 Temmuz’da Ankara’da 2 oturum yapılacaktır.

Bu çalışmaya profesyonel olarak yoga ile uğraşanların yanında sadece felsefi olarak kendini geliştirmek isteyenler de katılabilir.

Konu içeriğine internet üzerinden her yerden ulaşılabileceği için İstanbul dışından katılıma da açıktır.

Sertifikasyon: Hangi bilgenin sertifikası olmuş bu güne kadar, buradan kazandıklarınız bir kağıt parçasından çok daha üstün olacaktır, ama yine de katılım belgeniz olacaktır.

Okuma Parçaları:

Herakleitos, Platon, Aristoteles, Bhagavad Gita, Svetashvatara Upanishad, Katha Upanishad, Pradipika, Foucault, Agamben

Yer: Hariom Yoga Merkezi

Saatler: Cumartesiler 12.00-18.00; Pazarlar 09.00-17.00

Katılım Ücreti: 1500 TL + KDV
10 Nisan 2017’ye kadar erken ödeme 1000 TL + KDV

Bora Ercan: ODTÜ’de Matematik Bölümü’nden lisans ve Felsefe Bölümü’nden yüksek lisans dereceleri aldı. Manchester Üniversitesi’nde konuk araştırmacı olarak bulundu gerek çevirmen gerekse yazar olarak çok sayıda kitaba ve makaleye imza attı.

Önemli Bilgiler
* Sadece bir hafta sonu katılım da söz konusudur (doğrudan Bora Ercan’dan bilgi alınız).
* Programımız en az 10 kişinin katılımı ile gerçekleşmektedir. Rezervasyonsuz katılım kabul edilmemektedir.
*www.omyogamarket.com üzerinden ödeme yapılabilmektedir.
* Yapılan ödemenin iptali ve değişikliği yapılamamaktadır.

Detaylı bilgi için info@yogahariom.com veya 0216 414 69 86’dan ulaşabilirsiniz.